Преподаваемые курсы

• Брендинг
  • Инновации
  • Сарафанный маркетинг
  • Маркетинг в области высшего образования

Другая профессиональная деятельность

Основные публикации

Статьи в академических журналах

• Mishra, Debi P., Atav, Gizem and Dalman, M. Deniz (2020), “Do buzz and evidence really matter in product preannouncements? An empirical test of two competing theories”, Journal of Consumer Marketing, https://doi.org/10.1108/JCM-06-2018-2740
  • Dalman, M. Deniz, Chatterjee, Subimal, and Min, Junhong (2020), “Negative word of mouth for a failed innovation from higher/lower equity brands: Moderating roles of opinion leadership and consumer testimonials”, Journal of Business Research, 115, 1-13.
  • Chatterjee, Subimal, Dalman, M. Deniz, and Mookherjee, Satadruta (2020), “To short or not to short? Improving morality judgments of short trades and short traders”, Journal of Business Research, 114, 173-185.
  • Dalman, M. Deniz, Buche, Mari W. and Min, Junhong (2017), “The Differential Influence of Identification on Ethical Judgment: The Role of Brand Love”, Journal of Business Ethics, https://doi.org/10.1007/s10551-017-3774-1
  • Dalman, M. Deniz and Kartikeya Puranam (2017), "Consumer evaluation of ingredient branding strategy", Management Research Review, 40(7), 768-782.
  • Dalman, M. Deniz and Junhong Min (2014), "Marketing Strategy for Unusual Brand Differentiation: Trivial Attribute Effect," International Journal of Marketing Studies 6(5), 63.
  • Min, Junhong, Segal, Madhave N., and Dalman, M. Deniz (2014), "The Identity Salience and Emotional Attachment Strategies in Alumni-University Relationships," International Journal of Customer Relationship Marketing and Management (IJCRMM) 5(2), 21-37.
  • Mishra, Debi P., Min, Junhong, and Dalman, M. Deniz (2011), "Empirical Assessment of Stimulus Presentation Mode Bias in Conjoint Analysis," Innovative Marketing, Journal, 7(4), 108-121.
Главы в книгах

• Dalman, M. Deniz and Junhong Min (2015), “Consumer Information Integration at Pre-Purchase: A Discrete Choice Experiment,” Handbook of Research on Organizational Transformations Through Big Data Analytics, Hershey, PA: IGI Global, 287-299.

Награды и гранты

• Лучшая статья в области маркетинга, Association for Collegiate Marketing Educators, 2011.
  • Лучшая статья в области маркетинга, Association for Collegiate Marketing Educators, 2010.
  • Награда выпускников за отличное преподавание, SUNY Binghamton, 2006-2007.
  • Ассоциация выпускников, Школа менеджмента, SUNY Binghamton, 2004-2008.

Другие
преподаватели кафедры

Алканова Ольга Николаевна
Старший преподаватель кафедры маркетинга